Erasmus – Wroclaw University of Economics, Polsko

Autor: Pavel Pechar, Jiří Srpek Rok: 2018 Univerzita: Wroclaw University of Economics

Studium

S univerzitou jsme komunikovali před odjezdem elektronicky a po příjezdu i osobně. Vyřizování náležitostí probíhalo hladce v obou případech, ačkoli právě v tomto roce škola zaváděla nový informační systém. Museli jsme proto před odjezdem některé věci vyplňovat dvakrát – jednou postaru v Excelu a Wordu, jednou do nového systému (něco jako STAG).

Velkou výhodu vidíme v počtu nabízených předmětů pro Erasmus studenty z oblasti IT, ekonomie a managementu. A pokud by si snad někdo z těchto předmětů nevybral, může si vybrat kterýkoliv předmět vyučovaný v angličtině, který je primárně určený pro polské studenty. Výuka probíhá různým způsobem, většinou ale společnou diskuzí nad určitým tématem, které vyučující nejprve nastíní. Případně vyloží látku a poté se pracuje na skupinovém úkolu. Většina předmětů, které jsme studovali my, byla ukončena prezentací na téma související s obsahem předmětu nebo písemným testem. Nejvíce nás zaujal předmět The Management Game, který byl vyučován formou hry o několika kolech. V ní se firmy (skupiny studentů) se snaží vyrábět určitý produkt, poté ho prodat a na konci mít co největší zisk. Studenti se řídí několika pravidly a naráží na různá úskalí. Zadané hodnoty vyhodnocuje počítač.

Celkový přístup vyučujících bychom ohodnotili jedničkou – nesetkali jsme se s jediným problémem.

Ubytování

Univerzita poskytuje ubytování na dvou kolejích, které mají omezenou kapacitu, a přijetí na ně prý záleží na čase dodání všech potřebných dokumentů. Tyto koleje by se daly rozdělit na horší a lepší. V těch lepších je kuchyňka a sociální zařízení na pokoji a bydlí se po dvou. V těch druhých, horších, se bydlí po třech, kuchyňka je jedna na patře a sociální zařízení společné pro dva pokoje. S Čechy jsou tady prý velmi spokojeni, a vždy jim proto umožní využít tu komfortnější z možností ubytování. Na koho nezbyde místo na kolejích nebo na koleje nechce, musí si zařídit bydlení na vlastní pěst. Pro tyto účely existují dobré portály či skupiny na Facebooku.

Cestování

Polsko je velká země, a tak vám procestování zabere dost času. Pro přesuny je vhodné využívat polské vlaky, ve kterých mají studenti 51% slevu na jízdné. Dále lze využívat autobusovou dopravu, zejména společnost Flixbus zde provozuje řadu spojů. Ani cestování letadlem není problém. V každém větším městě je letiště, ze kterého je možné se dostat do celé Evropy za příznivé ceny.

Nyní již k návštěvě Polska. Nejprve jsme chtěli prozkoumat Wroclaw. Wroclaw má zajímavé historické centrum, a nadšencům pro nakupování nabídne velké množství moderních nákupních center. Příznivce fotbalu určitě zaujme fotbalový stadion, jenž byl postaven pro účely EURO 2012, na němž reprezentanti České republiky zde hráli zápasy v základní skupině. Nyní na tomto stadionu hraje místní klub Slask Wroclaw. Také velmi doporučujeme návštěvu místní zoo se známým afrikáriem.

Dalším zajímavým městem je Krakow. Historické město zaujme náměstím a hradem Wawel vybudovaným nad městem. Potkáte zde mnoho turistů. My jsme navštívili Krakow v období velikonočních svátků a rozhodně nelitujeme. Město bylo krásně vyzdobené, na mnoha místech byl doprovodný program a na Rynku (centrum města) se konaly tradiční velikonoční trhy.

Rozhodně se vyplatí navštívit také Poznaň a Varšavu.

Na rozdíl od České republiky má Polsko přístup k moři, které je ovšem studenější než na jihu. Nejznámějším místem navštěvovaným v Polsku milovníky slané vody je tzv. Trojměstí (Gdyně, Gdaňsk, Sopoty). Nejvíce památek najdeme v historickém centru přístavního města Gdaňsk. Trojměstí je vhodné navštívit ještě před prázdninami, protože v průběhu prázdnin je podle informací vyučujících na univerzitě v této oblasti mnoho místních obyvatel (,,téměř všichni Poláci“). Za doporučení dále stojí Malbork, jeden z největších hradů v Evropě, a také Bělověžský prales. Ostatně každý výlet do přírody je v Polsku zajímavý.

Jazyková bariéra

Na začátku jsme měli velký strach z jazykové bariéry, ale ukázalo se, že všichni jsou velmi chápaví a vyučovaná látka je předkládaná srozumitelně. Po návratu ze studijního pobytu jsme zaznamenali výrazné zlepšení angličtiny, které se bude určitě hodit při dalším výjezdu! Už se moc těšíme na získávání dalších zkušeností v zahraničí.