JV Asie – Wenzao Ursuline College of Languages

Autor: Tomáš Archalous Rok: 2015 Univerzita: Wenzao Ursuline College of Languages

1)     Osobní údaje

Jméno, příjmení: Tomáš Archalous

Email: tomas.archalous@uhk.cz

Obor, ročník: IM2, 2. ročník

Délka pobytu: cca 5 měsíců

Vysílající VŠ: Univerzita Hradec Králové, Fakulta informatiky a managementu

Kontaktní osoba: Bc. Vendula Pourová

Přijímající VŠ: Wenzao Ursuline College of Languages

Kontaktní osoba: Constance Chen

 

2)     Příprava pobytu, studium na přijímací škole

Přihláška na Wenzao

S vyplněním přihlášky na Wenzao a ostatně i se všemi ostatními dokumenty pro studium na Taiwan doporučuji začít co nejdříve po výběrovém řízení. Součástí přihlášky je motivační dopis s délkou jedné A4 v angličtině. Dále je vyžadováno doporučení od učitele angličtiny. Škola také vyžaduje zdravotní prohlídku, testy na HIV a TBC.

Očkování

Očkování, stejně jako vyřizování všech dokumentů nenechávejte na poslední chvíli. Mezi jednotlivými očkování je třeba dodržovat rozestupy a celý proces trvá cca 2,5 měsíce. Je vyžadováno očkování proti žloutence typu A a B, břišními tyfu a meningokokovi. Doporučuji si rovněž nechat naočkovat vakcínu proti vzteklině. Očkování se liší podle zemí, které hodláte mimo Taiwan navštívit. Doporučuji si proto s předstihem naplánovat cestu a zjistit si, zde se nachází v rizikových oblastech, pro které je potřeba specifické očkování

Očkování probíhá ve fakultní nemocnici V Hradci Králové u doktorky Fabiánové a vyšlo celkově na necelých 5.000,- Kč, kdy cca 1.000,- Kč proplatila VZP.

Letenka

Letenky nám zařídil pan Bezouška z cestovní kanceláře Action Travel. Hromadná letenka pro 13 lidí směr Praha -> Amsterdam -> Bangkok -> Taipei -> Shanghai – > Taipei -> Frankfurt -> Praha nás vyšla na příjemných 20.813,- Kč. Další letenky v průběhu pobytu na Filipíny a do Japonska jsme si zařizovali již sami.

Cestovní pojištění

Pojištění jsme si všichni zřídili u FIO banky. Je třeba si u nich pořídit bezplatný účet a pojištění varianta gold je pak za poplatek asi 75,- Kč měsíčně, přičemž pobyt v zahraničí nesmí přesáhnout 180 dní. Tento tarif však již v budoucnu nebude možné využít, z důvodu změn pojistných limitů stanovených fakultou.

Studium

Pro splnění podmínek výměnného pobytu je potřeba splnit alespoň tři předměty, které korespondují s vaším oborem v ČR. Každý student dostane přiřazeného svéhu „buddíka“, který vám krom jiného velice ochotně pomůže s veškerými náležitostmi do školy jako je výběr předmětů, sestavení rozvrhu a práce se školním systémem. Při jakýchkoliv problémech s úřady, policií a podobně, doporučuji navštívit centrum pro zahraniční studenty OISAS. Zaměstnanci v OISAS byly vždy maximálně přívětiví a ochotní jednat v maximální prospěch zahraničních studentů.

Jak jsem již psal, bylo vyžadováno splnění tří předmětů. Doporučuji si jich zapsat rozhodně více pro případ, že se vám nějaký nepodaří dokončit. Mé předměty na Wenzau byly následující

  • English Pronounciation

Tento předmět jsme dropli hned po první hodině. Během výuky se procvičovaly fráze typu:

                „Hello, how are you?“

                „I’m good. How was your holiday?“

                „My holiday was good“

 Nenechali jsme se však zlákat vidinou kreditů zadarmo na předmětu, kde se lidé ve středním věku učí základy angličtiny a předmět si zrušili.

  • Intemediate – Advanced English Listening

Druhé velké selhání, které postihlo všechny české studenty na Wenzao nese název Intermediate – Advanced English Listening. Zde jsme vydrželi úctyhodné dva měsíce. Náplní byl poslech anglických rozhovorů a vyplňování chybějících slov do dokumentů. Důvody zrušení tohoto předmětu jsme měli rozlišné. Společným jmenovatelem však byla náročnost, způsob testování a spory s vyučující, která se zcela neztotožnila se zvyklostmi čtyř českých studentů.

  • Taiwan History and Geography

Taiwan History and Geography byl příjemný předmět sestavený přímo pro zahraniční studenty. Je vedený Taiwanskou učitelkou s poměrně slušnou angličtinou starším profesorem historie. V hodinách jsme se dozvěděli mnoho o Taiwanských zvyklostech, kultuře a historii, která Taiwan formovala. Součástí výuky byly dva výlety, kde jsme navštívili historická místa poblíž Kaohsiungu

Požadavkem ke splnění předmětu byly dvě prezentace a dvě eseje podle zadaných témat týkajících se našeho pobytu na Taiwanu.

  • Cross Cultural Communication

Předmět vedený velice sympatickou energickou učitelkou s trochu horší angličtinou.

Předmět se zaměřoval na rozdíly mezi kulturami. Požadavkem byla jedna prezentace a cca tři jednoduché testy. Část otázek se zaměřovala na evropské zvyky, což nám cizincům testy velice ulehčilo.

  • Professional public speaking training

Tento předmět doporučuji všem, kteří by si rádi zlepšili své schopnosti pro mluvení na veřejnosti. Na rozdíl od předchozích kurzů, byl tento předmět vyučován rodilým Angličanem s velice neformálním přístupem ke studentům. Během výuky hodnotíte projevy ostatních studentů. Každý student má pak za semestr cca tři prezentace na libovolné téma z dané kategorie (např. Informative speech, Argumentative speech atd…) a dvou improvizovaných jednominutových přednesů na předem neznámé téma.

  • Business English

Poslední předmět, který jsem absolvoval, byl rovněž vedený rodilým Angličanem. Tento předmět patřil jako jediný k těm náročnějším (tedy náročnějším v porovnání s ostatními předměty na Taiwanu. Samozřejmě.). Během tříhodinového bloku jsme napsali 1-2 formální dopisy v angličtině, se kterými se dále pracovalo. Stejné zadání jsme měli jako domácí úkoly na většinu vyučovacích hodin. Jednalo se o jednoduchá témata typu: Žádost o objednávku, zrušení objednávky, žádost o půjčku, omluvné dopisy atd…

Během semestru se psaly dva testy, kde jsme měli napsat některé z probíraných typů dopisů a vysvětlit dané pojmy z business english.

Ačkoliv tento předmět patřil k těm náročnějším, tak patřil k mým nejoblíbenějším. Bylo to hlavně díky entuziastickému a profesionálnímu přístupu učitele Simona Robinsona.

3)     Ubytování, strava, doprava, ostatní

Ubytování

Po ne příliš kladných zkušenostech, které jsme si vyslechli o kolejích Wenzaa, jsme se rozhodli využít ubytování od bývalého studenta FIM a již dlouhodobého Taiwanského residenta Tomáše Juříčka. Za byty jsme i s energiemi platili měsíčně každý cca 5.000,- Kč. Na bytě nás bylo šest lidi v pokojích po dvou. Byt byl nedaleko centra a s výhledem na řeku Love River. Až na drobné problémy s výbavou bytu jsme byli s bydlením nadmíru spokojeni.

Strava

Stravovat jsme se chodili téměř výhradně do města, jelikož vzhledem k cenám nemělo cenu si vařit na bytě. Tomáš Juříček nám hned na začátku pobytu poradil kde se kvalitně a levně stravovat. Obvykle jsme se stravovali tradičními Taiwanskými knedlíčky Xiaolongbao a Baozi. Dále například hustá polévka Beef noodles či slané palačinky. Cena takovýchto jídel vychází v přepočtu na 50-60 Kč. Komu se Taiwanské jídlo přejedlo, mohl navštívit tradiční restaurant „U Dvou zlatých půlkruhů®“.

Doprava

Během pobytu jsme se pohybovali téměř výhradně na skútrech. Celkově nás pronájem skútru na 4 měsíce vyšel na 11.000,- Kč. Skútry jsou nejlepší způsob, jakým můžete procestovat Taiwan. Zároveň je ale potřeba dbát na bezpečnost na silnici. Stejně jako předchozím generacím, se ani nám nevyhnuly nehody na skútrech. Proto doporučuji investovat do kvalitní celoobličejové helmy, které se dají na Taiwanu koupit v přepočtu za 350,- Kč.

Internet

Kromě internetu na bytě jsme měli přístup i do studijní wifi sítě na Wenzau. Škola rovněž nabízí volný přístup do počítačových učeben.

Brigáda

S typem víza visitor je nelegální si na Taiwanu jakkoliv vydělávat.

 

4)     Finanční podpora, náklady na pobyt, celkové zkušenosti

Celkové náklady

Po sečtení všech nákladů mě Taiwan vyšel cca na 180.000,- Kč. Tuto částku alespoň částečně pokrylo stipendium v hodnotě 65.000,- Kč a snad se přidá i plné prospěchové stipendium, které bych měl získat díky průměru známek ze studia na Wenzau. V celkových nákladech zahrnuji a cestování v Thajsku, Kambodži, Filipínách, Japonsku a Číně. Bez tohoto cestování by byla částka znatelně nižší. Nicméně je třeba si uvědomit, že všechny tyto země jsou poměrně blízko Taiwanu a cena letenek je více než přívětivá. Přesto bych chtěl poděkovat hlavně rodičům, kteří mě během cest podporovali nejen finančně.

Celkové hodnocení pobytu

Pobyt na Taiwanu byl pro mě ohromnou životní zkušeností, která mě osobně obohatila po všech stránkách. Poznali jsme mentalitu kultur, které jsou naprosto odlišné od té české a poznali nespočet lidí z celého světa. Musím proto studium na Taiwanu doporučit všem studentům bez výjimky.

Návrhy na zlepšení

Nemám žádné výhrady jak k přijímající škole, tak k FIM UHK. S organizací jsem byl plně spokojen.